reżyseria, choreografia, opracowanie muzyczne: Janusz Orlik
obsada: Pia Libicka, Janusz Orlik
scenografia: Mariusz Szmytkowski
kostiumy: Oskar Perek
wideo: Janusz Orlik, Michał Łuczak

„Nie pamiętam o czym myślałam leżąc w łóżku szpitalnym. Coś jednak zajmowało moje myśli…”

Exérèse monobloc zadaje wiele pytań dotyczących niesprawności, bądź ułomności fizycznej i jej wpływu na ruch taneczny. Czy ten ruch może być równie precyzyjny i trafiający do odbiorcy, jeśli jest przekazywany przez osobę (tancerza) nie w pełni sprawnego fizycznie? Czy wiemy, czym może być niepełnosprawność w sztuce tanecznej? Czy ma w niej swoje miejsce? Jakie może mieć odzwierciedlenie w skomplikowanej choreografii?

„Złamany” ruch, próby siadania na krześle z unieruchomioną kończyną, taniec z asekuracją kul inwalidzkich, wspomnienia utraconych marzeń, odczuć, przeżyć i reakcji podczas hospitalizacji, to niektóre z elementów tej choreografii. Exérèse monobloc to opowieść o przezwyciężaniu trudności w życiu, spełnianiu marzeń, realizowaniu celów, dążeniu do bycia sobą.

„Piękna opowieść i przypowieść o przełamywaniu barier w sobie i między ludźmi.”

Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski

„Nie wiem: spektakl to czy niespektakl. Nie chcę wiedzieć. Nie muszę. Bardzo możliwe, że powstał nowy gatunek, który doczeka się opracowań, analiz, będzie poddawany ocenom. Można go nazwać na przykład teatralnym dokumentem. Można poświęcić mu referat na sesji poświęconej terapii tańcem. Ja dziękuję za to, że mogłam uczestniczyć w spotkaniu zatytułowanym Exerese Monobloc. Jako świadek.”

Ewa Obrębowska-Piasecka, Gazeta Wyborcza

„Finał wbrew spektaklowi w bąbelkach szampana z uśmiechem, spełnieniem, przyszłością. Pina Bausch powiedziała kiedyś »nieważne jak kto się rusza, ważne czy porusza«. Na widowni nie było osoby, która byłaby obojętna; choć emocje, jak ból Pii, zagarnęły całą skalę.”

Iwona Pasińska, Próba Nieregularnik Teatralny
 • 20 maja 2008
  IX edycja konkursu „Gdynia bez Barier” (projekcja video), Teatr Muzyczny w Gdyni, Gdynia, Polska
 • 19 października 2007
  Akademia Walki z Rakiem przy Fundacji Gdyński Most Nadziei (projekcja video), Klub MINGA, Gdynia, Polska
 • 21 maja 2006
  Zwrotnik Raka – konferencja Akademii Walki z Rakiem (projekcja video), Stary Browar, Studio Słodownia +2, Poznań, Polska
 • 30 listopada 2005
  taniec.doc (projekcja video), Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska
 • 9 lipca 2005
  XII Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej (projekcja video), Bytomskie Centrum Kultury, Bytom, Polska
 • 15 kwietnia 2005
  Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska
 • 21 grudnia 2004
  Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska
 • 20 grudnia 2004
  Stary Browar, Studio Słodownia +3, Poznań, Polska