reżyseria, choreografia, scenografia, opracowanie muzyczne: Janusz Orlik
obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Magdalena Szalbierz, Mariusz Sztuba, Arkadiusz Żmijewski
kostiumy: Agnieszka Ostrowska we współpracy z artystami
reżyseria świateł: Janusz Orlik, Arkadiusz Kuczyński, Jacek Raczkowiak
opieka terapeutyczna: Hanna Rynowiecka
tłumaczenie na PJM: Antek Kurjata, Aleksandra Mayer
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spektakl zrealizowany i prezentowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK w Poznaniu we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

Stoimy przed Wami. Stajemy blisko Was, bardzo blisko.
Patrzymy Wam w oczy.
Słyszymy Wasz oddech.
Oddychamy Waszymi słowami.
Czekamy.
Nasz sen staje się rzeczywistością.
Nasza codzienność niezrozumiałą normalnością.
Jakimś wewnętrznym, osobistym konfliktem zaufania.
Bądźcie cierpliwi.

Tranquillo z włoskiego znaczy spokojnie. To termin używany w notacji muzycznej, mający za zadanie pomóc wykonawcy oddać nastrój utworu.
W subtelnym i kontemplacyjnym Tranquillo artyści trwają, rzeczy się wydarzają, przenikają powoli. Artyści, paradoksalnie spokojni, zapraszają nas do swojego świata i dają nam, widzom, szansę na pobycie z nimi, przyjrzenie się ich (nie)zwykłej codzienności.
Tak naprawdę jest to spektakl o nas samych.

Najlepszy spektakl
teatru niezależnego

The Best Off 2022

Najlepszy spektakl
taneczny

miesięcznik Teatr
(Najlepszy, najlepsza, najlepsi
w sezonie 2022/2023)

„To spektakl zawieszony gdzieś pomiędzy emocją a wrażeniem, jednocześnie niezwykle konkretny, precyzyjnie zakomponowany i tak też wykonany. Członkowie poznańskich Warsztatów Terapii Zajęciowej Przylesie pod przewodnictwem Janusza Orlika tańczą swoje ograniczenia i tańczą ich przekroczenie. Ale Tranquillo nie jest jedynie spotkaniem z alternatywną motoryką performerów – jest głęboko poruszającym, pięknym dziełem sztuki. Bez względu na to, czy potraktujemy je jako taniec, teatr, off, czy mainstream.”

Dominik Gac, Teatr

„Za sukces Tranquillo z całą pewnością odpowiada powiew świeżości, złamania schematów, które od tak dawna nam towarzyszyły. Ten brak sztuczności, połączony ze zgrabnym przeplataniem się postaci z człowiekiem, a może także samo tytułowe Tranquillo, sprawia, że spektakl emanuje spokojem. Nie czuć w nim dobrze znanego pośpiechu, nie czuć usilnej potrzeby udowodnienia bliżej nieokreślonej publice jakiegoś abstrakcyjnego konceptu, nie czuć motywu prawienia lekcji moralnej. Mimo wszystko coś jednak zostaje udowodnione. To abstrakcyjne »coś« pozostawię jednak do rozważenia czytającego, którego zapraszam do stania się widzem.”

Agnieszka Stańczak (Krakowski Teatr Tańca)

Widzowie o spektaklu:

Tranquillo zatrzymuje i wytrąca widza z chaosu, zapraszając do świata, w którym ważne są spokój i powolne przeżywanie”
„Hipnotyzująca tajemniczość i magia pochłaniają i zmuszają do refleksji”
„W tym spektaklu się nie ocenia, nie czeka na fajerwerki, to czyste i szlachetne chłonięcie sceny po scenie”

Spektakl zrealizowany w ramach projektu performatywnego „Obecność”, przygotowanego przez CK ZAMEK we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21 dzięki grantowi z Funduszy Norweskich i EOG.

Aktorzy Teatru Klucz to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od pracowni teatralnej prowadzonej przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od kilku lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK pod okiem profesjonalnych artystów. W tym roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz, choreograf i pedagog tańca, do zespołu dołączyli zawodowi tancerze, zmianie uległa też nazwa teatru.

 • 1.12.2024
  Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Legnica, Polska
 • 15.10.2024
  Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, Polska
 • 8.12.2023
  Opolska Scena Tańca Vol. 3, Teatr Opole, Opole, Polska
 • 4.08.2023
  III Krakowski Festiwal Tańca, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków, Polska
 • 8.05.2023
  Centrum Kultury Zamek, Poznań, Polska
 • 5.03.2023
  Komuna Warszawa, Warszawa, Polska
 • 13.12.2022
  Centrum Kultury Zamek, Poznań, Polska
 • 15.05.2022
  Centrum Kultury Zamek, Poznań, Polska
 • 14.05.2022
  Centrum Kultury Zamek, Poznań, Polska